برای از بین بردن بوی بد خودرو راه‌های زیادی وجود دارد. اگر بوی ناخوشانید و نامطبوعی را پس از اینکه سوار ماشین خود می‌شوید حس می‌کنید و یا بارها توسط سرنشنینان دیگر در مورد بوی بوی بد داخل خودروی خود گله و شکایت شنیده‌اید بهتر است هم اکنون در جهت رفع این بو عمل کنید. در ابتدا باید مشخص کنید منشاء این بو از کجاست. عوامل زیادی باعث ایجاد بوی نامطبوع در داخل خودرو می شوند مثل:

 • خیس شدن صندلی و کف ماشین
 • ریختن مواد غذایی در داخل خودرو
 • نشت بنزین
 • کثیف بودن فیلتر بخاری
 • بوی بد ناشی از دریچه کولر
 • وجود کپک در لوله‌های تهویه و کولر
 • بوی دود سیگار
 • بوی بد ناشی از اگزوز ماشین

این موارد تنها چند مورد از عواملی هستند که می‌توانند منشاء بوی بد خودرو باشند. با گرم شدن هوا نیز بوی ایجاد شده در اثر تابش مستقیم نور خورشید به قطعات داخلی امکان تشدید شدن بو نیز دارد. در ادامه چند روش موثر برای از بین بردن بوی بد خودرو را شرح می‌دهیم.

تمیز کردن اولین قدم برای از بین بردن بوی بد خودرو

قبل از اینکه به دنبال هر ماده‌ی تمیز کننده و خوشبو کننده بروید، داخل اتاقک ماشین یعنی لابه‌لای صندلی‌ها، زیر داشبورد، زیر صندلی‌ها، زیر پدال‌ها و سایر قسمت‌ها را به دقت بررسی و تمیز کنید، برای اینکه این کار بهتر انجام شود می‌توانید از جارو برقی استفاده کنید. در مرحله بعد باید کفی و روکش صندلی‌ها را بشویید. به یک فروشگاه لوازم خودرو بروید و مواد شوینده مخصوص که معمولا بوی مطبوعی هم دارند را خریداری کنید و بعد تمامی قطعات قابل شستشو را با استفاده از آن بشویید.

بعد از اینکه کار تمیزکاری داخل اتاق خودرو تمام شد صندوق عقب را نیز تمیز کنید ممکن است در این بخش از ماشین زباله و باقی مانده غذا وجود داشته باشد که باعث تولید بوی نامطبوع می‌شوند. بعد از تمام شدن تمیز کردن خودرو درهای ماشین را باز بگذارید تا اتاقک خودرو خشک بشود.

تمیز کردن اولین قدم برای از بین بردن بوی بد خودرو

استفاده از خوشبوکننده

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای از بین بردن بوی بد خودرو استفاده از خوشبوکننده‌ها است. با مراجعه به بازار با انواع مختلفی از این مواد روبه‌رو می‌شوید که به عنوان لوازم جانبی خودرو به فروش‌ می‌رسند. با توجه به اهمیت خوشبو بودن خودرو برخی از کمپانی‌های تولید کننده خودرو با استفاده از تکونولوژی و فناوری مدرن سیستم خوشبوکننده اتوماتیک را در تولیداتشان تعبیه کرده‌اند.

محلول سرکه ازبین برنده بوی بد خودرو

سرکه به ویژه سرکه سفید به دلیل بوی کمتری که دارد جزو مواد طبیعی است که‌ می‌توانید برای رفع بوی نامطبوع ماشین از آن استفاده کنید. برای استفاده از سرکه دو روش را می‌توانید پیش بگیرید. محلول سرکه و آب را بر روی قطعات داخل اتاق ماشین اسپری کنید و شیشه‌ها را باز بگذارید، به زودی بوی بدن داخل ماشین از بین می‌روید.

بعد از تمیز کردن داخل خودرو و جارو زدن آن، داخل ظرفی سرکه سفید بریزید، داخل خودرو بگذارید و شیشه‌ها را ببندید. البته اگر شدت بوی داخل ماشین زیاد است می‌توانید یک ظرف سرکه در قسمت جلو و ظرف دیگر را در قسمت عقب بگذارید. بعد از حدود 10 ساعت ظرف‌ها را از داخل خودرو بردارید و درهای ماشین را باز بگذارید تا با جریان هوا بوی بد از بین برود.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد ماشین

بعد از تمیز کردن خودرو ممکن است هنوز هم بوی بدی به مشامتان برسد . یکی از مواد موثر برای از بین بردن بوی بد خودرو جوش شیرین است. نم باقی مانده بر روی صندلی و سایر قطعات خودرو که باعث تولید بوی بد می‌شوند را می‌توان با استفاده از جوش شیرین رفع کرد. برای این کار مقداری جوش شیرین را روی صندلی، کفی و سایر سطوح خودرو بپاشید و بعد از حدود نیم ساعت با جاروبرقی جوش شیرین‌ها را جمع کنید.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد ماشین

از بین بردن بوی بد کولر و بخاری و نشت بنزین

گاهی منشاء بوی بد خودرو ناشی از قسمت بخاری و سیستم تهویه است. علت تولید بوی بد و کهنگی از این بخش‌ها عدم تمیز کردن دوره‌ای آنها است که باعث شده باکتری و کپک در داخل لوله‌ها رشد کنند و موجب بوی نامطبوع در کابین خودرو بشوند. در چنین مواقعی کاور جلوی بخاری را باز کنید و فیلتر هوا را خارج کنید. برای تمیز کردن فیلتر و دریچه بخاری و کولر می‌توانید از برس و پارچه استفاده کنید. گاهی تمیز کردن تاثیری ندارد و علت آن فرسوده شدن فیلتر است که باید آن را تعویض کنید.

گاهی هم بوی آزاردهنده داخل خودرو ناشی از نشت بنزین یا ضدیخ است که با روشن کردن کولر بیشتر به مشام می‌رسد. در این شرایط خودتان نمی‌توانید در جهت رفع آن بربیایید و باید به تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید.

راه‌های پیشگیری کننده از تولید بوی بد در خودرو

در صورتی که در داخل خودروی خود بویی احساس نمی‌کنید و یا به تازگی از راهکارهای گفته شده برای از بین بردن بوی بد داخل خودرو استفاده کرده‌اید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید تا از ایجاد بوی نامطبوع در داخل ماشین جلوگیری به عمل بیاید.

 • با لباس خیس در داخل خودرو ننشینید، رطوبت بر روی صندلی‌ها باعث تولید بوی بد و بوی شبیه به کهنگی می‌شود.
 • تا جایی که امکان دارد در داخل ماشین غذا نخورید.
 • داخل خودروی خود سیگار نکشید.
 • باقی مانده مواد غذایی، پوست میوه و سایر تنقلات را داخل ماشین نگهداری نکنید.
 • اتاقک خودرو را به صورت دوره‌ای تمیز کنید.
 • داخل ماشین بنزین نگهداری نکنید.
 • از اسپری‌های خوشبوکننده و بوگیر استفاده کنید.