اصفهان،چهارباغ بالا
031-36820870
هر روز از ساعت 8 الی 20 pm

اویل پمپ یا پمپ روغن

پمپ روغن قطعه‌ای است که برای به جریان در آوردن روغن موتور در پیشرانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن موجود در کارتر با فشار از طریق یک پمپ به قطعات پیشرانه می‌رسد و مانع ایجاد اصطکاک شدید بین قطعات و افزایش دمای آنها می‌شود. در نتیجه اویل پمپ نقشی کاربردی در وسایل نقلیه خواهد داشت و نیروی محرکه خود را توسط میل لنگ بدست می‌آورد. به علاوه عملکرد صحیح اویل پمپ خودرو موجب افزایش طول عمر موتور و قطعات آن می‌شود.

انواع پمپ روغن خودرو

اویل پمپ به سه دسته تقسیم می‌شوند:

پمپ‌های دنده‌ای

اویل پمپ دنده‌ای توسط چرخش دو چرخ دنده‌ی هم اندازه فعالیت می‌کند. در این نوع پمپ، روغن وارد پمپ می‌شود و با قرار گرفتن بین چرخ دنده‌ها و بدنه پمپ به بیرون فرستاده می‌شود.

پمپ‎های روتوری

پمپ روغن روتوری از نظر عملکرد مشابه پمپ‌های دنده‌ای می‌باشد با این تفاوت که در داخل این پمپ یک چرخ دنده تعبیه شده است که درون یک روتور داخلی می‌چرخد.

پمپپ‌های سوزنی

اویل پمپ‌های سوزنی، روغن را از طریق یک لانچر و فنر به خارج انتقال می‌دهند. لازم به ذکر است این نوع پمپ اغلب در موتور سیکلت‌ها دیده می‌شود.

نشانه‌های خرابی اویل پمپ

پمپ روغن با وجود اهمیت و کارایی بالایی که دارد ممکن است با مرور زمان فرسوده شده و از کار بیافتد. این به این معناست که دیگر موتور و اجزای آن روغن‌کاری نخواهند شد و ممکن است در صورت تعویض نکردن اویل پمپ، موتور خودرو آسیب شدیدی ببیند. در صورتیکه هریک از علائم زیر را مشاهده کردید سریعا برای تعمیر یا تعویض اویل پمپ اقدام کنید:

کاهش فشار روغن یا روشن شدن چراغ چک موتور

فشار روغن توسط اویل پمپ تنظیم می‌شود. زمانی که این پمپ خراب شود، فشار روغن در موتور کاهش می‌یابد. اغلب در زمان روشن شدن چراغ هشدار فشار پایین، اولین نشانه فشار روغن روی داشبورد می‌باشد.

وقتی با این اتفاق روبرو شدید، سطح روغن را بررسی کنید. اگر سطح روغن بسیار پایین است باید با افزودن روغن بیشتر سطح روغن پمپ را مجددا به سطح عادی برگردانید. اگر بعد از انجام اینکار همچنان فشار روغن پایین بود، این بدان معنا خواهد بود که اویل پمپ خودرو شما خراب است و باید پیش از وخیم‌تر شدن مشکل، پمپ تعویض گردد.

افزایش دما در موتور

روغن با وارد شدن به موتور، به عنوان روان کننده عمل کرده و اجزای فلزی متحرک موتور را خنک می‌کند. زمانیکه پیشرانه خودرو به میزان کافی روغن دریافت نکند، قطعات فلزی با یکدیگر تماس زیادی هواهند داشت و گرما تولید می‌کنند. این امر موجب افزایش دمای موتور اتومبیل می‌شود.

گرمای زیاد موتور می‌تواند به سایر اجزای آن آسیب برساند. بنابراین باید با روشن چراغ هشدار اتومبیل سریعا به یکی از نمایندگی‌های تعمیر خودرو مراجعه نمایید.

سر و صدا سوپاپ‌ها

سیستم سوپاپ از قطعات مختلفی تشکیل شده است که به فعالیت موتور کمک می‌کند. اجزای این قطعه برای روغن‌کاری به جریان روغن ایجاد شده توسط پمپ روغن نیاز دارد. اگر به علت وجود مشکل در اویل پمپ روغن کمی به قطعات برسد و به خوبی روغن‌کاری نشوند، عملکرد این اجزا مختل شده و موجب ایجاد سروصدا در سوپاپپ می‌گرد.

نویز پمپ روغن

اویل پمپ به ندرت سر و صدای زیادی تولید می‌کند. پمپ‌های روغن تنها زمانیکه دچار مشکل یا خرابی شده باشند از خود سر و صدا تولید می‌کنند. احتمالا وقتی اویل پمپ دچار مشکل شده باشد صدای زیادی خواهید شنید. این صدا حتی زمانی که خودرو شما درجا کار می‌کند نیز به گوش می‌رسد. این مشکل نشان دهنده فرسوده شدن چرخ دنده‌های داخلی پمپ می‌باشد و باید پمپ تعویض شود.

خرید اویل پمپ

لوازم یدکی ریحان قطعه مرکز فروش و عرضه قطعات یدکی انواع خودرو می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید پمپ روغن مخصوص خودرو خود را در این صفحه سفارش داده و در کمترین زمان تحویل بگیرید. با اطمینان خرید خود را انجام دهید.

مشاهده همه 5 نتیجه

Open chat
تماس از طریق واتس اپ
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟