اصفهان،چهارباغ بالا
031-36820870
هر روز از ساعت 8 الی 20 pm

ایربگ یا کیسه هوا خودرو

کیسه هوا یا ایربگ، یک بالشت اضطراری می‌باشد که در زمان تصادف از باد پر شده و همانند محافظ بین خودرو و سرنشینان قرار می‌گیرد. ایربگ‎‌ها بعد از کمربند ایمنی دومین وسیله ایمنی بکار رفته در اتومبیل می‌باشند. این کیسه در هنگام تصادفات جاده‌ای، در زمان برخورد دو خودرو به یکدیگر یا برخورد خودرو با یک مانع، با سرعت بالا و تقریبا به صورت آنی باز می‌شود تا سرنشینان را در برابر صدمات محافظت نماید.

اجزای کیسه‌ هوا

سیستم ایربگ از یک محفظه کوچک تشکیل شده است که در قسمت‌های مختلف خودرو تعبیه می‌شود. اجزای اصلی این محفظه شامل موارد زیر می‌باشد:

کیسه‌ها

کیسه‌ها در قسمت‌های مختلف اتومبیل که امکان برخورد و آسیب رسیدن به سرنشینان و راننده بیشتر است تعبیه شده‌اند. ایربگ‌ها از جنس پلیمر می‌باشند و برای جلوگیری از چسیبیدن لایه‌های آن به هم و به محفظه در حالت جمع سطح آنها با یک لایه سیلیکون پوشیده شده است.

کیسه‌ها در بیرونی‌ترین بخش محفظه سیستم نصب شده‌اند و دارای منافذ ریزی می‌باشند که بعد از باز شدن با سرعت بالایی تخلیه شده و مانع خروج سرنشینان از خودرو می‌شوند.

حسگرهای کنترل

سنسورهای سیستم کیسه هوا دائما در حال بررسی شرایط خودرو می‌باشند و اطلاعات موقعیت خودرو و قطعات مختلف آن را به واحد کنترل مرکزی انتقال می‌دهند و در صورت اعلام خطر تصادف موجب خروج و باد شدن کیسه‌ها می‌شوند.

تعداد سنسورها در خودروهای مختلف، متفاوت می‌باشد. اما عموما اتومبیل‌ها دارای دو سنسور در دو طرف اکسل جلو و نزدیک چرخ‌ها تعبیه شده‌اند.
برخی مدل‌های خودروها در درب‌ها، سقف و بخش‌های دیگر نیز دارای حسگر می‌باشند. برخی از عواملی که در عملکرد سنسورها تاثیر دارند عبارتند از :

 • دقت عمل سنسورها در بررسی شرایط خودرو
 • محل تعبیه حسگرها
 • تعداد سنسورها در خودرو

سیستم باد کننده

سیستم باد کننده کیسه هوا یک مولد (ژنراتور) کوچک تولید گاز است که مجهز به یک جرقه‌زن و تعدادی قرص سوخت می‌باشد که در پشت کیسه‌ جمع شده در محفظه‌ ایربگ قرار دارد. جرقه زدن این سیستم توسط خازن‌های پری انجام می‌شود که در زمان مناسب موجب اشتعال قرص‌های سوخت می‌گردند.

این جرقه زن با سیستم کنترل مرکزی خودرو نیز ارتباط دارد و در صورت وقوع حادثه و تصادف با دریافت سیگنال لازم، جرقه الکتریکی لازم برای اشتعال سوخت را فراهم می‌کند. این فرایند شیمیایی در کمتر از صدم ثانیه انجام می‌شود.

انواع ایربگ

امروزه شرکت‌های خودروسازی برای افزایش استانداردهای ایمنی تولیدات خود از انواع کیسه هوا استفاده می‌کنند. انواع ایربگ براساس محل نصب و خروجشان از خودرو نام‌گذاری شده‌اند که عبارتند از:

 1. کیسه هوای سرنشینان جلو
 2. کیسه هوای جانبی
 3. کیسه هوای پرده‌ای
 4. ایربگ زانو
 5. کیسه هوا وسط
 6. کیسه هوای عابر
 7. کیسه هوای کمربندی

چرا کیسه هوا عمل نمی‌کند؟

یکی از معضلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید عمل نکردن ایربگ در شرایط بحرانی است. این مشکل بنابر دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که عبارتند از :

 • نقص در سیستم ایربگ مانند خرابی سنسورها، تنظیمات نادرست کامپیوتر، قطعی در سیم‌کشی سیستم
 • نوع تصادف به گونه‌ای باشد که منجر به فعال شدن کیسه‌ها نشود.
 • عدم تشخیص ضربه توسط ایربگ

برخی ضربات که ممکن است توسط کیسه هوا تشخیص داده نشود عبارتند از:

 • ضربه‌ای که به صورت متمرکز به یک نقطه از بدنه خودرو وارد می‌شود.
 • ضربه‌ای که با شدت وارد نشود و به صورت تدریجی به بدنه نیرو وارد شود. در چنین شرایطی برخورد با سرعت کمی رخ داده است.
 • مواردی که ضربه منجر به تغییر شکل بدنه نشده باشد و بیشتر مانعی که با آن برخورد کرده‌اید آسیب دیده است.
 • ضرباتی که با شدت کم و به صورت مکرر وارد شوند.

در صورتی که کیسه هوا خودرو شما ناقص عمل می‌کند و دچار مشکلات فنی شده و باید تعویض گردد، می‌توانید با اطمینان ایربگ مناسب خودرو خود را از لازم یدکی ریحان قطعه به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

مشاهده همه 10 نتیجه

Open chat
تماس از طریق واتس اپ
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟