اصفهان،چهارباغ بالا
031-36820870
هر روز از ساعت 8 الی 20 pm

داشبورد خودرو

داشبورد را می‌توان یکی از قسمت‌های تزئینی ماشین در نظر گرفت که زیر شیشه‌ی جلو و در کابین خودرو نصب می‌شود و در واقع به عنوان یک پنل کنترلی عمل می‌کند که از طریق آن راننده به نشان‌ دهنده‌ها و کلیدهای خودرو دسترسی راحتی دارد.شکل ظاهری و طراحی خودروهای مختلف دارای تنوع است ولی در کل در طراحی و تولید همهی آنها به مواردی مانند هواکش، رادیو، بلندگو، درب داشبورد، غربیلک فرمان، آمپر و دیگر مواردی که در این قسمت تعبیه می‌شود توجه می‌شود.

علاوه بر نقش کنترلی که این بخش از خودرو دارد به دلیل اینکه در جلوی سرنشینان قرار گرفته است در ایمنی آنها موثر است و معمولا طراحی آن به گونه‌ای انجام می‌شود که در صورت بروز حادثه کمترین آسیب به سرنشینان وارد شود.برای افزایش ایمنی در تولید داشبورد از مواد اولیه‌ای مانند فوم پلی‌یورتان در زیر روکش pvc یا چرم و کیسه‌های هوا بهره می‌برند.

ساختار داشبورد خودرو

داشبورد شامل سه لایه است که لایه رویی آن فقط قابل مشاهده است.لایه زیرین ترموپلاستیک با الیاف شیشه است، لایه وسطی فوم پلی یورتان و لایه رویی در خودروهای قدیمی از جنس pvc است.در خودروهای جدیدتر از آلیاژ پی وی سی همراه با ماده‌ای به نام abs برای ساخت لایه رویی استفاده می‌شود. علاوه بر لایه‌های تشکیل دهنده داشبورد در این بخش موارد گفته شده در ابتدای متن هم لحاظ می‌شوند که در ظاهر خودرو بسیار موثر هستند.

اما علاوه بر زیبایی تولیدکنندگان باید به ایمنی این قسمت هم توجه داشته باشند که کمترین آسیب در هنگام حوادث به سرنشینان وارد شود. برای طراحی خودرو استانداردهایی تدوین شده است که به عنوان مثال برای داشبوردهای گروه پژو/سیتروئن استاندارد B293110 است که براساس آن تست‌هایی همچون تست ارتعاش، فرسایش آب و هوایی، تست‌های مربوط به فوم و روكش، مقاومت در برابر نور و حرارت، بو و مه گرفتگی، تست‌های وضعیت ظاهری، رنگ و دانه بندی، گپ و فلاش … انجام می‌شود.

مشاهده همه 6 نتیجه

Open chat
تماس از طریق واتس اپ
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟