دیاگ عملیات خطایابی موتور خودرو توسط دستگاه مخصوص می‌باشد. در گذشته برای یافتن عیب خودرو موتور ماشین کاملا باز می‌شد و خودرو باید روزهای طولانی در تعمیرگاه برای عیب‌یابی و تعمیر باقی می‌ماند. چنین راهکاری برای رفع عیب خودرو چندان برای تعمیرکاران و صاحبان خودرو خوشایند نبود، از این رو شرکت‌های خودروسازی به فکر چاره افتاند و دستگاهی تولید کردند که بدون نیاز به باز کردن کل سیستم خودرو، عیب‌یابی آن امکان‌پذیر باشد. نتیجه چنین تلاشی ساخت کامپیوتر خودرو بود که با اتصال به سیستم‌های مختلف خودرو، قادر به شناسایی هر نوع مشکلی در قطعات موتور، سنسورها و … بوده و به حافظه می‌سپارد. در ادامه به بررسی این دستگاه که با نام دیاگ معرفی می‌شود پرداخته و کاربردهای آن را ذکر خواهیم کرد.

 دیاگ چیست؟

دیاگ مخفف کلمه دیاگنوستیک (Diagnostic) می‌باشد و عملیات خطایابی اتومبیل را با استفاده از دستگاه مخصوص انجام می‌دهیدو در این فرایند این دستگاه اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج کرده و با آنالیز کدهای خطای موجود در آن، می‌توان اختلالات جزئی و کلی خودرو را شناسایی کرد. به عبارت دیگر به عیب‌یابی خودرو از طریق کامپیوتر و سیستم‌های (دستگاه‌ها) دیاگ، دیاگ‌زدن گفته می‌شود. کلیت کار این دستگاه این است که هر مشکلی که در خودرو ایجاد شد، یک کد خطا مرتبط با آن مشکل در کامپیوتر خودرو درج می‌گردد.

دیاگ چیست

به نوعی می‌توان گفت دستگاه‌های دیاگ، نوعی کدخوان هستند و به دو دسته تقسیم می‌شوند:

اسکنرهای حرفه‌ای

اسکنرها بسیار حرفه‌ای و کارآمد هستند و بیشتر در نمایندگی‌ خودروهای لوکس، نمایشگاه‌های مدرن و شرکت‌های مرتبط با کارشناسی فنی خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این دستگاه پس از اتصال دیاگ به خودرو کدها به اسکنر منتقل شده و نمایش داده می‌شود.

دیاگ‌های معمولی

نوع دیگر، دستگاه‌هایی هستند که نسبت به اسکنرهای حرفه‌ای ارزان‌تر بوده و دم‌دستی هستند. این دستگاه نیز همانند اسکنرهای حرفه‌ای عمل می‌کند با این تفاوت که پس از اتصال به پورت OBD خواندن کدهای کامپیوتر خودرو را از طریق بلوتوث یا WiFi آغاز کرده و به کامپیوتر یا موبایل ارسال می‌کنند. برای استفاده از این دستگاه کافیست برنامه یا اپلیکیشن مرتبط با دستگاه دیاگ مورد نظرتان را روی کامپیوتر یا گوشی اندروید خود نصب نمایید تا دستگاه پس از اتصال به کامپیوتر خودرو اطلاعات را مستقیما به کامپیوتر یا گوشی شما ارسال کند.

دیاگ‌زدن خودرو چیست؟

دیاگ‌زدن به این معناست که با استفاده از اطلاعاتی که کامپیوتر خودرو از طریق دستگاه Diag در اختیار ما قرار می‌دهد، بتوانیم خودرو را عیب‌یابی کرده و مشکلات آن را شناسایی نماییم.

کارخانجات خودروسازی، سیستم عیب‌یابی مخصوص به خود را دارا می‌باشند، از این رو امکان عیب‌یابی یا به اصطلاح دیاگ‌زنی هر خودرو با هر سیستمی وجود ندارد. از این رو در تعمیرگاه‌ها به محض اتصال دستگاه دیاگ به خودرو اولین سوالی که توسط دستگاه پرسیده می‌شود، انتخاب نوع خودرو و مدل آن است.

دیاگ‌زدن خودرو

کاربردهای دیاگ

دستگاه‌های دیاگ قادر به شناسایی مشکلات برق خودرو، سنسورها، گیربکس و …. می‌باشند. لازم به ذکر است به هر میزان که خودرو مدرن‌تر باشد به دلیل وجود امکانات و سنسورهای بیشتر، دستگاه می‌تواند ایرادات بیشتری را شناسایی کند. اسکنرهای حرفه‌ای سریع‌تر و راحتر قادر به یافتن ایرادات خودرو و خواندن کدها می‌باشند. به علاوه برخی خطاها در سیستم کامپیوتر اتومبیل موجود می‌باشند که با حذف اخطار و اختلال ایجاد شده، مشکل رفع شده و نیازی به تعمیر یا تعویض قطعه‌ای نمی‌باشد. کاربردهایی برای آنها از دیاگ استفاده شده و با استفاده از این دستگاه قابل شناسایی هستند عبارتند از:

 • شناسایی هرگونه دست‌کاری در کیلومتر خودرو که در زمان خرید خودرو دست‌دوم بسیار کاربرد دارد.
 • شناسایی سرعت اتوموبیل
 • تشخیص دور موتور
 • گشتاور موتور
 • استپر موتور
 • سرعت فن موتور
 • دمای آب رادیاتور
 • ولتاژ باتری
 • ولتاژ و زاویه دریچه کولر
 • ولتار سنسور اکسیژن
 • درصد شیر برقی کنیستر
 • زمان شارژ کویل‌ها
 • وضعیت جعبه دنده
 • وضعیت سیستم تهویه
 • وضعیت سیستم کنترل آلودگی هوا
 • زمان و وضعیت پاشیدن سوخت از انژکتورها
 • فشار و دمای هوای ورود به منیفولد
 • وضعیت ترموستات ورودی کولر

استفاده از دیاگ برای چه خودروهایی امکان‌پذیر است؟

این دستگاه تنها برای خودروهایی که دارای کامپیوتر مرکزی هوشمند به نام ECU هستند، کاربرد دارد. خوشبختانه اکثر خودروهای امروزی دارای کامپیوتر مرکزی می‌باشند. وجود کامپیوتر مرکزی به قدری مهم است که برخی سازندگان خودرو در ساخت خودروهای خود از چند ECU استفاده می‌کنند.

ECU تراشه‌ای است که با هدف بررسی و کنترل مستمر وضعیت خودرو در آن تعبیه می‌گردد. این تراشه کنترلی برای اینکه قادر به دریافت و ثبت مشکلات باشد، نیازمند سنسور در قسمت‌های مختلف خودرو می‌باشد. به این ترتیب اطلاعات لازم به صورت کد الکترونیکی به آن ارسال می‌گردد. بنابراین سنسورهایی نظیر سنسور دور موتور(RPM)، سنسور دمای هوا(ATS) و سنسور دریچه گاز(TPS)، اطلاعات لازم از وضعیت قسمت مربوط به خود را به ECU خودرو می‌فرستند.

تفاوتی ندارد مشکل مربوط به قسمت مکانیکی یا الکترونیکی خودرو باشد، ECU (کامپیوتر خودرو) به عنوان واحد کنترل الکترونیک خودرو، مشکل را شناسایی کرده و اطلاعات دقیق و جامعی از ایراد و خطای بوجود آمده در اختیال تعمیرکاران قرار می‌دهد.