رانندگی در هوای بادی در صورت عدم توجه به نکات ایمنی می‌تواند برای راننده و سرنشینان خودرو بسیار پر خطر باشد. در چنین شرایطی لازم است برای داشتن رانندگی ایمن به توصیه‌های راهنمایی و رانندگی توجه داشته باشید. اولین نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا رانندگی در هوای طوفانی ضروری است یا خیر؟ این موضوع برای افرادی که قصد رانندگی با موتور دارند بیشتر از خودرو اهمیت دارد زیرا باد شدید تاثیر بیشتری روی موتور دارد. اما در صورتی‌که شرایط بگونه‌ای است که مجبور به رانندگی در چنین شرایط طوفانی هستید توصیه می‌کنیم پیش از رانندگی نکان مهمی که در بخش دانستنی‌های خودرو ریحان قطعه ارائه شده است، توجه نمایید.

نکات مهم رانندگی در هوای بادی

اگر رانندگی در شرایط باد و طوفان برای شما ضروری است، با رعایت نکات زیر سفری ایمن برای خود و سرنشینان خودرو به ارمغان آورید:

1. مجهز بودن

پیش از حرکت تجهیزات لازم نظیر

لباس گرم
تلفن همراه
شارژر
مقداری غذا و آب

همراه خود بردارید، تا در صورت طوفانی شدن هوا در مسیر بتوانید از خود حمایت کنید.

2. پیگیری اخبار

درصورتی که مجبور به رانندگی در هوای بادی هستید حتما اخبار را دنبال کنید و از وضعیت آب و هوای جاده مطلع باشید.

3. رانندگی در هوای بادی با برنامه‌ریزی

در صورتی که قصد سفر دارید پیش از حرکت مسیر خود را مشخص کرده و از شرایط آب‌وهوای محل مورد نظرتان مطلع باشید. همیشه برای رانندگی ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر را انتخاب کرده و حتما پیش از حرکت به نزدیکان‌تان اطلاع دهید. این کار کمک می‌کند در صورت گرفتار شدن شما در جاده و اتمام باتری تلفن همراه‌تان، از مسیر شما آگاه باشند.

4. در هوای بادی آهسته برانید

وزش باد شدید تاثیر زیادی روی کنترل اتومبیل و موتور سیکلت دارد و این امر می‌تواند در حین رانندگی شما را غافلگیر کند. در صورتی که آهسته حرکت کنید با تمرکز و تسلط بیشتری می‌توانید تکان‌های ناگهانی ناشی از وزش باد را کنترل کنید. همچنین می‌توانید تاثیر باد را روی خودرو و رانندگی خود کاهش دهید.

5. رانندگی در مسیرهای اصلی و ایمن

عموما حوادث در مکان‌های باز و بیابانی رخ می‌دهد از این‌رو هنگامی رانندگی در هوای بادی در چنین اماکنی باید دقت لازم را داشته باشید. ساختمان‌های بلند موانع خوبی برای کاهش سرعت باد هستند اما در نزدیکی کوه‌ها ممکن است باد شدید موجب جابجایی سنگ‌ها شده و خطراتی به همراه داشته باشند.

6. در زمان سبقت گرفتن دقت کنید.

در هنگام رانندگی در هوای بادی ،تردد و سبقت باسرعت بالا بسیار خطرناک است، پس با احتیاط بیشتری رانندگی گنید.

7. محکم و با تمرکز رانندگی کنید.

هنگام رانندگی در هوای بادی فرمان را تا حدودی محکم نگه دارید. زیرا فرمان نوعی گارد محافظ محسوب می‌شود. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که فرمان را بیش از حد محکم نگیرید زیرا این امر

موجب محدود شدن حرکت شما

و موجب عدم تکان خوردن لاستیک

می‌شود. بنابراین به همان اندازه که روی رانندگی خود تسلط دارید باید روی لاستیک‌ها و فرمان نیز کنترل داشته باشید.

8. فاصله خود را با سیر وسایل نقلیه حفظ کنید.

در هنگام رانندگی در هوای بادی لازم است فاصله بیشتر از حالت معمول با دوچرخه سواران، موتورسواران، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها داشته باشید، زیرا در اثر وزش‌های شدید مسیر وسایل نقلیه به راحتی منحرف می‌شود و رعایت فاصله مناسب موجب کاهش خسارت می‌گردد.

9. در زمان رانندگی در هوای بادی دقت بیشتری داشته باشید.

در چنین شرایطی با دقت بیشتری در جاده رانندگی کنید و مراقب آنچه برای سایر وسایل نقلیه در جاده رخ می‌دهد باشید. توجه به زمان و مکانی که سایر خودروها در اثر باد منحرف می‌شوند، می‌تواند به نوعی به شما در ارتباط با شرایط موجود هشدار دهد.

10. حفظ فاصله ایمن با خودرو جلویی

در زمان رانندگی همیشه حفظ فاصله مناسب با خودرو جلویی اهمیت بالایی دارد اما در شرایط جوی نامساعد نظیر وزش‌ بادهای شدید باید فاصله بیشتری بین خود و خودرو جلویی در نظر بگیرید.

11. خودرو خود را در محلی امن پارک کنید.

زمانی که هوا بادی و طوفانی است، خودروی خود را محل‌های زیر پارک نکنید.

در زیر درختان
در نزدیکی ساختمان‌های درحال ساخت
در نزدیکی خطوط تلفن
و در زدیکی سایر سازه‌های پر خطر

12.فضای وسیعی بین خود و وسایل نقلیه بزرگ اختصاص دهید.

کامیون‌های بزرگ و حامل بار هنگام رانندگی در هوای بادی کنترل کمی دارند. این رانندگان در این شرایط زمان کمی برای کنترل ماشین دارند اما به علت تجربه بالا در اکثر مواقع تخصصی با این موضوع برخورد می‌کنند. در این شرایط فاصله زیادی با آنها اختصاص دهید زیرا در شرایط بحرانی و وزش باد و طوفان شدید ممکن است مجبور به تغییر مسیر خود شوند.

13. هرگز در هوای طوفانی یدک‌کش‌ها و تریلی‌ها  را دنبال نکنید.

وزش باد شدید روی هر آنچه یدک کشیده می‌شود نظیر تریلی‌ها و … تاثیر می‌گذارد. دنبال کردن چنین وسایلی در جاده اشتباه است و حتما مراقب وسایل نقلیه بزرگ باشید. زیرا وزش‌های شدید باد موجب خارج شدن کنترل آنها می‌شود. زمانی که تریلی در باد تکان می‌خورد از آن فاصله بگیرید یا در صورت امکان از آن عبور کنید.

این تصور که تریلی شما را از وزش شدید باد حفظ می‌کند، کاملا اشتباه است و نه تنها از شما محافظت نمی‌کند، بلکه موجب انحراف شما و دور شدن شما از وسط جاده هم می‌شود.

هرگز در هوای طوفانی یدک‌کش‌ها و تریلی‌ها  را دنبال نکنید

14. در زمان رگبار زودگذر در شرایط بادی رانندگی نکنید.

باد شدید در اغلب اوقات همراه با رگبارهای زود گذر می‌باشد که چاله‌های کوچک را از آب پر می‌کنند. اگر مجبور شدید از این محل‌ها عبور کنید، هرگز پدال گاز را فشار ندهید. در چنین مواقعی کنار زده و صبر کنید تا رگبار تمام شود. زیرا در این شرایط اصطکاک ماشین با زمین کم شده و باد شدید می‌تواند ماشین شما را شدیدا تکان داده و جابجا کند.

15. در هوای بادی خودرو را از ید‌کش جدا کنید.

ممکن است در هوای بادی در حال حرکت با یدک‌کش باشید. در این شرایط حتما خودرو را از یدک‌کش جدا کنید و در محل مناسب پارک نمایید. زیرا در این شرایط هر لحظه ممکن است خودرو از یدک‌کش جدا شده یا در اثر فشار باد سرنگون شود.

16. در رانندگی در هوای بادی دریچه‌های ورودی هوا را ببندید.

در شرایط طوفانی با بستن دریچه‌های ورودی مانع ورود گرد و غبار به داخل کابین خودرو شوید. زیرا گرد و غبار مانع دید راننده می‌شود.

17. در شرایط طوفانی از زیر گذر و روگذر عبور نکنید.

هنگام رانندگی در هوای بادی عبور از زیرگذرها و روگذرها ریسک است. بنابراین در این شرایط خودرو خود را در محل کم خطر و دور از مرکز و مسیر طوفان پارک نمایید.

18. رانندگی در هوای طوفانی با با دنده سنگین

باد شدید، اصطکاک بین چرخ‌ها و سطح زمین را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود در زمان رانندگی خودرو اندکی از سطح جاده بلند شود و دچار پرش شود. در این شرایط برای جلوگیری از منحرف شدن خودرو از خط مستقیم، فرمان را به درستی در دست نگه دارید و با دنده سنگین برانید.

19. استفاده از وسایل نقلیه سقف‌دار

در هنگام باد و طوفان شدید ترجیحا از وسایل نقلیه سقف‌دار استفاده کنید و تا حد امکان از موتورسیکلت و دوچرخه استفاده نکنید.

20. مراقب اشیای خارجی باشید.

هنگام رانندگی در هوای بادی شاخه درختان، زباله‌ها و سایر اشیای سبک از سطح زمین بلند شده و ممکن است با خودرو شما برخورد کنند. از این‌رو هر لحظه باید مراقب باشید و با کنترل رانندگی کنید.

21. در صورت وقوع تصادف خونسرد باشید.

در صورتی که هنگام رانندگی در هوای بادی تصادف کردید، ابتدا خونسردی خود را حفظ نمایید و حتما خودرو را به کناری هدایت کنید. زیرا در این شرایط سایر رانندگان دید خوبی در جاده ندارند و با این کار شما مانع تصادفات بعدی می‌شوید.

22. در هنگام رانندگی در شرایط بادی چراغ‌های خودرو را روشن کنید.

حتما هنگام رانندگی در چنین شرایطی چراغ‌های جلوی خودرو را روشن کنید. زیرا در چنین شرایطی گرد و غبار ایجاد شده در جاده مانع دید راننده می‌شود.