روغن سوزی یکی از مشکلات رایج است که ممکن است برای خودرو پیش بیاید.البته بیشتر، خودروهای فرسوده و آن دسته از ماشین‌هایی که مسافت زیادی را طی کرده‌اند دچار این مشکل می‌شوند. با این حال اگر صاحب خودرو باشید این اصطلاح را زیاد می‌شنوید . زمانی اتفاق می‌افتد که روغن موتور وارد محفظه‌ی احتراق شده و به دلیل مجاورت با گرمای زیادی که در موتور وجود دارد سوخته و در نهایت باعث کاهش سطح روغن موتور و سوختن روغن می‌شود. البته این مشکل فقط در خودروهای فرسوده بروز پیدا نمی‌کند. روغن موتور وظیفه دارد در مسیرهای مشخصی به جریان دربیاید تا مانع از اصطکاک قطعات ماشین شود، پس ممکن است به دلایلی این فرآبند رخ نداده و روغن موتور به همراه سوخت، بسوزد.دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین آنها خرابی رینگ‌های پیستون است که موجب شده روغن موجود در سطح سیلندر در هنگام حرکت رو به پایین پیستون به طور کامل ار جداره پاک نشده و در زمان احتراق با مخلوط سوخت و هوا ترکیب شده و بسوزد.

روغن سوزی در موتور خودرو چیست؟

همانطور که می‌دانید موتورهای درون سوز از قطعات متحرک زیادی تشکیل شده‌اند که این قطعات با فشار و سرعت حرکت می‌کنند. بعضی از آنها مانند میل سوپاپ و میل لنگ دارای حرکت چرخشی هستند و بعضی دیگر مانند پیستون و سوپاپ حرکتشان بصورت رفت و برگشتی است. برای اینکه این قطعات در حرکتشان دچار اصطکاک نشوند روغن در بین آنها جریان دارد. در زمان احتراق در موتورد درون سوز حرارت زیادی هم تولید می‌شود که بخشی از آن به پیستون و سوپاپ منتقل می‌شود.روغن حرارت موجود را ابتدا به بدنه سیلندر و در نهایت به سیستم خنک کننده منتقل می‌کند.

حال اگر روغن به دلیلی وارد محفظه احتراق بشود همراه با مخلوط سوخت و هوا می‌سوزد و دود آبی رنگی از اگزوز خودرو خارج می‌شود. پس می‌توان گفت ساده‌ترین راه برای تشخیص روغن سوزی خروج دود آبی از اگزوز است که میزان آن نیز به میزان روغن ترکیب شده با هوا دارد و ممکن است حتی دود آبی از اگزوز خارج نشود. همچنین دیدن این دود در اثر گاز دادن‌های مکرر اتفاق ‌می‌افتد و در واقع جزو آخرین نشانه‌های روغن سوزی است و در این مرحله مالک خودرو برای تعمیر متحمل هزینه‌های زیادی می‌شود.

علائم و نشانه‌های سوختن روغن چیست؟

هنگامی که خودرو دچار این مشکل می‌شود در آن افت شتاب و کاهش قدرت موتور اتفاق می‌افتد و سرشمع‌های آن چرب می‌شود علاوه بر این موارد شایع‌ترین نشانه‌ها شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

کم شدن روغن موتور

این مورد را می‌توان اولین نشانه دانست به دلیل اینکه سایر علائم ممکن است به سادگی قابل فهم نباشند اما می‌توان با گیج روغن متوجه کم شدن سطح آن شد.گیج روغن دارای دو نشانه پر و پایین است با علامت F و L نشان داده شده است.

خروج دود آبی از اگزوز

همانطور که گفته شد مشاهده این دود جزو مشهودترین علائم برای روغن سوزی است.با توجه به زمان و نوع این دود می‌توان متوجه نوع سوخت روغن شد.ممکن است بلافاصله بعد از روشن شدن موتور خارج شده و متوقف شود و یا اینکه بعد از گرم شدن موتور این اتفاق بیافتد. گاهی نیز با روشن شدن موتور دود خارج شده و تا زمان خاموش شدن ادامه پیدا می‌کند.البته بعضی از خودروها قادر به حذب دود ناشی از سوختن روغن هستند به همین دلیل نمی‌توان تنها به همین مورد اکتفا کرد.

بوی ناخوشایند

علاوه بر بررسی دود آبی و سطح روغن وجود بوی نامطبوع از سمت موتور خودرو نیز می‌تواند نشانه‌ی سوختن روغن باشد. البته معمولا کمتر کسی متوجه این موضوع می‌شود و برای تشخیص ان باید حرفه‌ای باشید.

علت روغن سوزی در موتور اتومبیل چیست؟

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد که ما در ادامه به بررسی تنها چند مورد می‌پردازیم:

پایین بودن کیفیت روغن مصرفی

روغن بصورت مداوم در تمامی قطعات موتور جریان دارد. از طریق اویل پمپ و فیلتر روغن به میل لنگ و یاتاقان ها و بعد به سرسیلندر و میل سوپاپ می‌رود و پس از روغن کاری متعلقات سوپاپ به پایین سر ریز می‌شود. همچنین بر روی انتقال حرارت پیستون‌ها و سوپاپ‌ها به بدنه سیلندر و سرسیلندر نقش دارد. اگر روغن از کیفیت خوبی برخوردار نباشد موجب خشک شدن و خرابی لاستیک های ساق سوپاپ و در آخر روغن سوزی از طریق سرسیلندر می‌شود. همچنین کم بودن مقاومت روغن در برابر حرارت بالا باعث سوختن آن می‌شود. پس باید همواره از انواع مرغوب و استاندارد ان استفاده کرد.

خراش و پوسیدگی سیلندر

این مورد باعث ورود روغن به محفظه احتراق می‌شود. در صورت خط و خش روی سیلندر وجود داشته باشد روغن داخل آنها باقی می‌ماند و در زمان احتراق به همراه سوخت می‌سوزد. خط افتادن بر روی سیلندر معمولا به دلیل شکستن رینگ ها یا پیستون اتفاق می‌افتد اما دلایل دیگر از قبیل ورود گرد و خاک بدلیل نداشتن فیلتر هوا ، نرسیدن روغن به رینگ‌ها و ورود آب به محفظه احتراق بدلیل خرابی واشر سرسیلندر نیز در آن نقش دارد.

چه راهی برای رفع مشکل روغن سوزی وجود دارد؟

همانطور که در ابتدای متن گفته شد این مشکل جزو رایج‌ترین مشکلات خودرو است و معمولا افراد به تنهایی از عهده‌ی رفع آن برنمی‌آیند. برای شناسایی آن معمولا به تجهیزات خاصی نیاز دارد مانند کمپرس سنج که با استفاده از آن به تشخیص محل بروز مشکل روغن‌سوزی می‌پردازند و در آخر شروع به تعمیر می‌کنند. پس اگر احساس کردید که خودروی شما نیز دچار این عیب شده است باید بسرعت به یک متخصص مراجعه کنید. همچنین اگر قصد خرید خودروی دست دوم دارید حتما قبل از خرید با کمک کمپرس سنج  آن را تست کنید.