مقابله با لغزیدن خودرو در هنگام رانندگی در برف و باران یکی از اصولی است که هر راننده‌ای باید بداند، تا از حوادث ناگوار جلوگیری کرده و جان خود و سرنشینان را حفظ نماید. اما سوالی که برای رانندگان‌ مطرح می‌شود این است که دلیل لغزش خودرو چیست و چگونه باید از بروز چنین حادثه‌ای جلوگیری کرد؟ اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این سوالات هستید و یا راننده تازه‌کار هستید و تجربه کافی رانندگی بویژه در برف و باران ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله ریحان قطعه را از دست ندهید.

دلایل اصلی لغزش خودرو هنگام برف و باران چیست؟

پیش از آنکه به ارائه‌ روش‌های مقابله با لغزیدن خودرو بپردازیم بهتر است با دلایل اصلی لغزش خودرو در برف و باران آشنا شویم. شاید تصور کنید برف و باران موجب لغزیدن خودرو می‌شوند اما باید به شما بگوییم راننده مهم‌ترین دلیل لغزش خودرو می‌باشد. مهم‌ترین اشتباهات رانندگان در زمان رانندگی در جاده‌های لغزنده عبارتند از:

 • گاز دادن و سرعت بیش از حد در رانندگی
 • ترمز گرفتن ناگهانی و بیش از حد
 • پیچیدن‌های نابجا
 • تغییر دنده به دنده سنگین در سرعت بالا در برف و باران

در برف و باران با سرعت مطمئنه برانید چراکه سرعت‌های بالای 70 کیلومتر بر ساعت موجب لغزش خودرو می‌شود. همچنین برای آنکه از سرخوردن و ایجاد تصادف در برف و باران جلوگیری کنید، باید در زمان رانندگی از انجام موارد فوق بپرهیزید.

مهم‌ترین روش‌های مقابله با لغزیدن خودرو هنگام رانندگی در برف و باران

در جاده‌های برفی و بارانی زیاد پیچیدن و کم پیچیدن انواع لغزش‌هایی هستند که رخ می‌دهند. افرادی که در برف و باران سرعت رانندگی آنها برابر 45 مایل (70 کیلومتر بر ساعت) یا کمتر است، به هیچ عنوان نباید سریع ترمز بگیرند یا سرعت خودرو را افزایش دهند و در زمان نامناسب عمل پیچیدن را انجام دهند. به هر اندازه که سرعت خودرو افزایش یابد، امکان مقابله با لغزیدن خودرو هم سخت‌تر می‌شود.

در سرعت‌های بالاتر از 70 کیلومتر در ساعت برای جلوگیری از لغزش خودرو و کنترل بهتر خودرو باید خیلی سریع و دقیق فرمان را بچرخانید. برای موفقیت در انجام این کار نیازمند مهارت زیادی در رانندگی می‌باشید، زیرا یکی از دلایل بسیاری از تصادفات پیچیدن فرمان است. در حالت کلی مهم‌ترین روش‌های مقابله با لغزیدن خودرو در زمان رانندگی در برف و باران شامل موارد زیر می‌باشد:

اجتناب از ترمز با شدت بالا

فشردن پدال ترمز با شدت بالا یکی از اشتباهات رایجی است که رانندگان هنگام لغزش خودرو در جاده‌های برفی و بارانی مرتکب می‌شوند.

ترمز گرفتن نه تنها موجب لغزش بیشتر می‌شود بلکه بدتر شدن شرایط را نیز به دنبال دارد. زمانی مقابله با لغزش امکان‌پذیر است که چرخ‌های خودرو دارای قابلیت گردش آزادانه باشند.

حرکت چرخ‌ها باید در جهت لغزیدن خودرو انجام شود‍!

از دیگر دلایل اصلی مقابله با لغزیدن خودرو هنگام رانندگی در برف و باران این است که چرخ‌های جلوی خودرو در جهتی بچرخند که چرخ‌های عقب در حال سر خوردن هستند. به این معنا که دقیقا به سمت لغزنده بچرخید. مثلا اگر عقب خودرو به سمت راست لغزید، باید عمل چرخاندن را نیز به راست انجام دهید. در صورتی که حرکت خودرو به صورت مستقیم است، فرمان هم باید مستقیم نگه داشته شود.

در این شرایط توصیه می‌کنیم چشم‌هایتان را به طرف مسیر حرکت خودرو متمرکز کنید. اندازه مورد نیاز جهت چرخش فرمان به میزان و سرعت لغزش عقب خودرو بستگی دارد. زمانی‌که لغزش خودرو اندک و جزئی است، تنها لازم است اندکی فرمان به جهت درست حرکت داده شود.

آنچه شرایط را برای مقابله با لغزدن خودرو سخت‌تر می‌کند، آن است که وقتی پروسه تنظیم خودرو با چرخش فرمان در یک زمان آغاز می‌شود، عموما خودرو با ضربه‌ای محکم و غیر منتظره به سمت دیگر کشیده می‌شود.

همزمان با کنترل لغزش خودرو در یک جهت، باید به چرخش عقب خودرو به جهت مخالف هم توجه داشته باشید، زیرا ممکن است این نوسانات در دفعات زیاد تکرار شوند و شما به عنوان راننده باید با توجه به شرایط به موقع دست به کار شوید.

هنگام لغزیدن خودرو، خود را کنترل کنید!

اگر چرخش خودرو در سطح لغزنده بیش از حد ممکن انجام شود، موجب می‌گردد چرخیدن خودرو به صورت زاویه‌ای شود. به این معنی که خودرو به تداوم چرخش در یک مسیر تمایل پیدا می‌کند.

اگر برای مقابله با لغزیدن خودرو حساسیت زیادی به خرج دهید، خودرو با سرعتی بالاتر از حرکت فرمان، چرخش خواهد داشت و بیش از اندازه مورد نیاز به طرف بیرون می‌چرخد. به یاد داشته باشید با حفظ اعتماد به نفس و داشتن تسلط کافی قادر خواهید بود در زمان لغزش خودرو بهترین تصمیم را بگیرید.

پرهیز از سبقت گرفتن

در اثر چرخش بیش از حد فرمان، ضربه محکمی به عقب خودرو وارد خواهد شد. این کار موجب سر خوردن خودرو و حرکت در جهت مخالف می‌شود. پس در جاده‌های لغزنده سبقت گرفتن را فراموش کنید.

نگه داشتن خودرو در حالت دنده ممنوع!

از خلاص کردن خودرو و نگه داشتن خودرو در حالت دنده اجتناب کنید. این کار موجب کاهش بسیار زیاد سرعت خودرو می‌شود و شما کنترل کافی و دقیق بر فرمان و حرکت خودرو نخواهید داشت.

برداشتن ناگهانی پا از روی پدال ممنوع!

از دیگر راه‌های مقابله با لغزیدن خودرو در زمان برف و باران آن است که پدال گاز به صورت متعادل نگه داشته شود. در صورتی‌که در جاده‌های لغزنده یک دفعه پای خود را از روی گاز بردارید، بی‌تردید خودرو شما در این شرایط دچاز لغزش و سر خوردن می‌شود.

چند نکته برای رانندگی در جاده برفی و بارانی

 • پوشیدن لباس راحت و استفاده از کفش مقاوم در برابر نفوذ آب
 • به آرامی سرعت خودرو را افزایش دهید، سپس با بیشترین سرعت ممکن، وارد دنده بالاتر شوید.
 • حرکت با دنده دو به کاهش لغزش چرخ کمک کرده و برای مقابله با لغزیدن خودرو موثر است. برخی خودروها دارای آپشن “حالت زمستان” می‌باشند که همین کار را انجام می‌دهند.
 • سرعت خودرو را تنظیم کنید و فاصله توقف خود با خودروی جلویی را ده برابر توصیه شده در شرایط عادی حفظ کنید.
 • برای عبور از سربالایی فاصله زیادی بین خود و خودرو جلویی قرار دهید و با یک سرعت ثابت و بدون نیاز به تعویض دنده این کار را انجام دهید.
 • برای رفتن به سراشیبی از دنده پایین استفاده کنید و بجز مواقع ضروری از ترمز استفاده نکنید. همچنین از فاصله خود با خودرو جلویی اطمینان حاصل نمایید.
 • برای مقابله با لغزیدن خودرو و جلوگیری از حوادث ناگوار در جاده‌هایی که سطح آنها با نمک و شن پوشانده نشده  از زنجیر چرخ استفاده کنید و پیش از آغاز رانندگی در چنین جاده‌هایی همه تجهیزات خود از جمله مه شکن و چراغ‌ها را بررسی کنید.