نگرفتن ترمز خودرو یا به اصطلاح بریدن ترمز خودرو یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای راننده در هنگام رانندگی در جاده رخ دهد. تصور کنید در حال خارج شدن از فرعی ترمز می‌کنید، اما متاسفانه هیچ اتفاقی نمی‌افتاد و متوجه از کار افتادن ترمز می‌شوید. آیا در چنین شرایطی می‌دانید باید چه واکنشی نشان دهید؟

بنابراین مهم است که بدانیم در چنین شرایطی باید چگونه رفتار کنیم تا بتوانیم جان خود و سرنشینان را نجات دهیم. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب با ما همراه باشید تا یاد بگیریم در این مواقع چه کاری از ما ساخته است.

 

راهکارهای پیشنهادی در هنگام نگرفتن ترمز خودرو

هر راننده‌ای باید از سلامت ترمز خودرو آگاه باشد و به صورت دوره‌ای آن را بررسی نماید. اما با این وجود باید هر راننده بداند در صورت بریدن ترمز خودرو چه کاری انجام دهد. از این‌رو در ادامه چند راهکار گام به گام برای شرایطی که ترمز خودرو کار نمی‌کند ارائه نموده‌ایم:

به اعصاب خود مسلط باشید:

قبل از انجام هرکاری و گرفتن هر تصمیمی در زمان نگرفتن ترمز خودرو باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید، زیرا استرس و ترس موجب بدتر شدن شرایط و گرفتن تصمیم نادرست می‌شود. همچنین در زمان رخ دادن چنین حادثه‌ای از حرکات بی‌جا پرهیز کنید. زیرا همین حرکات اضافی باعث خارج شدن کنترل ماشین از دست شما و تصادف می‌شود.

به رانندگان دیگر اخطار دهید:

همانطور که در ابتدا گفتیم در زمان نگرفتن ترمز خودرو باید خونسرد باشید و ذهن آرام داشته باشید. سریعا باید وضعیت خود را از طریق:

 • بوق زدن
 • روشن کردن چراغ‌های خطر
 • پایین آوردن شیشه ماشین و علامت دادن با دست به رانندگان دیگر

اعلام کنید. با اینکار باید به آنها بفهمانید اتفاقی رخ داده است تا برای انجام واکنش مناسب فرصت داشته باشید.

پدال گاز را رها کنید:

پدال گاز را رها کرده و در صورتی‌که کروز کنترل دارید، حتما اطمینان حاصل کنید که آن را خاموش کرده‌اید.

چندین بار پدال ترمز را فشار دهید:

برای رفع مشکل نگرفتن ترمز خودرو پدال ترمز را چندین بار پشت سرهم بفشارید تا مقدار فشار مورد نیاز برای توقف خودرو ایجاد شود.

بررسی پدال ترمز:

در زمان نگرفتن ترمز خودرو با حفظ آرامش وضعیت پدال ترمز را بررسی کنید و ببینید در چه حالتی است. در زمان بریدن ترمز دو حالت برای پدال ایجاد می‌شود:

حالت اول:

در این حالت پدال ترمز به قدری سفت شده که حتی با فشار شدید هم پدال تکانی نمی‌خورد. در چنین شرایطی باید پدال ترمز بررسی شود تا جسمی پشت آن قرار نگرفته باشد. در بسیاری از موارد کفی خودرو موجب ایجاد چنین حالتی شده است که با برداشتن آن از زیر پدال می‌توان مشکل را رفع کرد.

حالت دوم:

در حالت دوم پدال ترمز با کمترین فشار به سادگی پایین می‌رود اما عمل نمی‌کند. در این شرایط اصلی‌ترین دلیل نگرفتن ترمز خودرو از بین رفتن خاصیت روغن ترمز و کاهش بیش از حد سطح آن می‌باشد. در چنین حالتی برای کنترل وضعیت و عملکرد مجدد ترمز، باید درحالت‌های گوناگون و میزان فشارهای مختلف پدال را فشار دهید تا در نهایت ترمز خودرو گرفته شود. نگران نباشید، این راهکار در بیشتر موارد جواب می‌دهد.

هدایت خودرو به لاین راست

در زمان نگرفتن ترمز خودرو، به هیچ عنوان در لاین سبقت حرکت نکنید. حتی در جاده‌های یک‌طرفه هم در لاین سبقت نباشید، زیرا این کار زمینه‌ساز تصادفات شدید می‌گردد. بهترین لاین حرکت در چنین شرایطی، لاین سمت راست می‌باشد.

در صورت بریدن ترمز در بزرگ‌راه‌ها، بویژه در شهرهای بزرگ، بهتر است همزمان از لاین وسط و راست استفاده کنید. زیرا به دلیل وجود بریدگی‌هایی که دارد ممکن است برخی از اتومبیل‌ها قصد خروج از بزرگ‌راه را داشته باشند. اما در آزادراه‌ها ایمن‌ترین لاین، لاین راست می‌باشد.

کشیدن دنده معکوس در زمان نگرفتن ترمز خودرو

در زمان بریدن ترمز می‌توانید با کشیدن دنده معکوس، سرعت اتومبیل را کاهش دهید. اگر اتومبیل شما اتومات است می‌توانید با قرار دادن خودرو در حالت دستی و قراگیری دنده در حالت 1 و 2 سرعت خودرو را کاهش دهید. البته توجه داشته باشید که یک مرتبه نباید از دنده پایین استفاده کنید، زیرا نه تنها این کار موجب خارج شدن کنترل خودرو می‌شود، بلکه به موتور و گیربکس هم آسیب می‌زند.

کشدن ترمز دستی

در زمان نگرفتن ترمز خودرو اگر سرعت اتومبیل شما در حال کاهش بود می‌توانید برای توقف کامل خودرو،  ترمز دستی و ترمز پارکینگ را بکشید. در سرعت بالا کشیدن ترمز دستی بسیار خطرناک است. از این‌رو پیش از کشیدن ترمز دستی با راهکارهای اولیه اندکی سرعت خود را کاهش دهید و بعد ترمز دستی را بکشید.

استفاده از اصطکاک جاده:

در صورت نگرفتن ترمز خودرو می‌توانید از اصطکاک جاده کمک بگیرید. اصطکاک یکی از عوامل موثر کاهش می‌باشد از این‌رو اگر در جاده‌ای خلوت ترمز بریدید، با حرکات مارپیج و زیگزاکی می‌توانید میزان اصطکاک لاستیک‌ها به زمین را افزایش دهید و سرعت خود را کاهش دهید. در مسیر حتما با پستی و بلندی‌ها، سرعت‌گیر و دست‌اندازها بخورد خواهید کرد که این موارد هم برای کاهش سرعت کمک کننده هستند.

چشمتان را از جاده برندارید:

در زمان نگرفتن ترمز خودرو به چیزهایی که در جلوی شما هستند، نگاه کنید و از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری کنید.

استفاده از موانع محیطی

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا جواب نداد یا مجبور بودید سریعا توقف کنید باید از موانع محیطی استفاده کنید. این راهکار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود و راه حل مناسبی نیست زیرا کنترل اتومبیل را به شدت کاهش می‌دهد، اما اگر مجبور شدید به عنوان آخرین راه از آن استفاده کنید. برای اینکار :

 • استفاده از عوارض جاده

به دنبال پستی‌ بلندی‌های جاده، سرعت‌گیرها، دست‌اندازها، حاشیه‌های جاده و جداول کم عمق باشید. این موارد سرعت را کاهش می‌دهند.

 • استفاده از کیسه‌های سیمان یا بشکه‌های آب

در برخی موارد بازدارنده‌هایی نظیر کیسه‌های سیمان یا بشکه‌های آب در کنار جاده وجود دارند. برای کاهش سرعت اتومبیل تلاش کنید لاستیک اتومبیل را از بغل با این موانع تماس دهید. توجه کنید به هیچ عنوان با سر یا بدنه به این موانع برخورد نکنید. زیرا اتومبیل، سرنشینان و راننده آسیب خواهند دید.

 • تماس با موانع کوچک مثل درختچه‌ها

موانعی نظیر بوته‌ها و درختچه‌های با ارتفاع کمتر از 1 متر در زمان نگرفتن ترمز خودرو می‌توانند موجب توقف اتومبیل شوند. به هیچ عنوان درخت‌های بزرگتر از یک متر را انتخاب نکنید زیرا خیلی محکم و استوار هستند و ممکن است منجر به مرگ سرنشینان شوند.

راهکار‌ اضطراری در صورت نگرفتن ترمز خودرو

این راهکار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شوند. اما در شرایطی که دیگر چاره‌ای ندارید برخورد به پشت سایر اتومبیل‌های جاده موجب کاهش سرعت می‌شود. برای بکارگیری این راهکار اضطراری باید اتومبیلی را انتخاب کنید که هم سرعت با شماست و از استحکام خوبی برخوردار است، زیرا ضربه زدن به اتومبیل‌های کم سرعت موجب توقف خودرو و کاهش شدید سرعت شما می‌شود.

پیش از برخورد با بوق زدن دیگران را از خطر آگاه کنید. ضربه به صورت مستقیم وارد کرده و از ضربه‌های کشیدنی و ظریف خودداری نمایید. در صورتی که از گوشه به خودرو دیگری ضربه بزنید، موجب انحراف دو خودرو از مسیر شده و وضعیت خطرناکی ایجاد می‌کنید.

چه کنیم تا با این مشکل مواجه نشویم؟

برای جلوگیری از نگرفتن ترمز خودرو و بروز حوادث ناگوار لازم است برخی موارد را مورد توجه قرار دهید:

 • بازدید به موقع و دوره‌ای سطح روغن ترمز و لنت‌های ترمز
 • اجتناب از ترمز گرفتن بیش از حد در سرازیری‌ها
 • بطری‌های آب، اسباب‌بازی، لیوان و سایر اجسامی که ممکن است به زیر پدال ترمز حرکت کنند را از کف خودرو جمع کنید.
 • هرگز در زمان حرکت خودروهای دنده اتومات در وضعیت P “پارک” قرار ندهید.
 • بررسی چراغ ترمز خودرو، اگر برای روشن شدن چراغ ترمز مجبور سخت ترمز بگیرید حتما به این نشانه‌ها برای عدم سلامت ترمز دقت کنید.
 • لنت ترمز خیس به شدت قدرت ترمزگیری را کاهش می‌دهد. این مشکل در روزهای بارانی یا عبور از مکان‌های خیس رخ می‌دهد.