کالیپر ترمز خودرو یکی از مهم‌‌ترین اجزای سیستم ترمز دیسکی اتومبیل‌های امروزی می‌باشد و بدون آن سیستم ترمز و لنت ترمز متوقف نخواهد شد. کالیپر در هنگام ترمز گرفتن، لنت‌های ترمز را روی دیسک فشار می‌دهد و موجب کاهش سرعت و توقف خودرو می‌گردد. این امر نشان دهنده اهمیت کالیپرهای ترمز می‌باشد، پس تا پایان این مقاله با فروشگاه لوازم یدکی ریحان قطعه همراه باشید تا بیشتر با این قطعه و زمان تعویض آن آشنا شوید.

عملکرد کالیپر ترمز خودرو

کالیپر با بهره‌گیری از توان پیستون و روغن ترمز، به صورت مکرر لنت‌ها را با دیسک ترمز (دیسک چرخ) درگیر می‌کند تا از طریق اصطکاک ایجاد شده بین لنت و دیسک در اثر شتاب منفی ایجاد شده در حرکت چرخ‌های خودرو، سرعت اتومبیل را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. کالیپر همانند گیره در بخش بالای روتور واقع شده است. امروزه بیشتر خودروها در چرخ‌های جلو دارای ترمز دیسکی می‌باشند، این ترمزها به یک دیسک فلزی یا روتور چسبیده و همراه با چرخ‌ها به گردش در می‌آیند.

لازم به ذکر است کالیپر علاوه‌بر اینکه یک بخش کاربردی در سیستم است، نقش بسیار مهمی در تعیین وضعیت ظاهری بدنه خودرو دارد. این موضوع موجب شده که شرکت‌های فعال در صنعت خودروسازی اقدام به عرضه کالیپرهای ترمز در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف نمایند.

عملکرد کالیپر ترمز خودرو

انواع کالیپر ترمز

کالیپر ترمز در دو نوع ثابت و شناور موجود می‌باشد.

کالیپر ثابت

کالیپر ترمز ثابت، مجهز به چندین پیستون می‌باشد. این ویژگی از نقاط مثبت کالیپر ثابت محسوب می‌شود و موجب افزایش قیمت کالیپرهای ثابت نسبت به شناور شده است.

کالیپر شناور

در نوع شناور تعداد پیستون‌ها در مقایسه با تعداد کالیپر ترمز خودرو کمتر می‌باشد و در حالت کلی می‌توان گفت برای کالیپر تنها یک یا دو پیستون وجود دارد. از اصلی‌تری مشکلات کالیپر شناور می‌توان به

  • زنگ زدگی
  • تجمع گرد و خاک

اشاره کرد. از این‌رو این کالیپر به مراقبت بیشتری نیاز خواهد داشت. زیرا وجود گرد و خاک موجب می‌شود کالیپر نتواند روتور را از لنت ترمز جدا کند. در چنین شرایطی کالیپر به قدرت بیشتری نیاز خواهد داشت که این موضوع موجب تولید اصطکاک بیشتر می‌گردد. به علاوه اصطکاک بیشتر، گرمای بیشتری ایجاد خواهد کرد که در طولانی مدت موجب آسیب رسیدن به کالیپر ترمز خودرو می‌گردد. توجه به نکات زیر در نگهداری از کالیپر شناور بسیار مهم است:

  • پیمودن چند کیلومتر مسافت توسط خودرو، گرمای ایجاد شده در سیستم ترمز را افزایش داده و موجب کاهش ضخامت کالیپر می‌گردد.
  • استفاده طولانی مدت از خودرو موجب زنگ زدگی و خوردگی کالیپر می‌گردد.

انواع کالیپر ترمز

نشانه‌های  زمان تعویض کالیپر ترمز

در صورتی‌که با هریک از علائم و نشانه‌های زیر در خودرو خود روبرو شدید باید در اولین فرصت کالیپر ترمز خودرو خود را بررسی کرده و برای تعویض این قطعه اقدام نمایید:

صدای عجیب در هنگام ترمز

اگر هنگام ترمز گرفتن از سیستم ترمز خودرو صدایی به گوش‌تان رسید باید این قطعه را مورد بررسی قرار دهید. به گوش رسیدن صدای غیرطبیعی از سیستم ترمز نشان دهنده احتمال خرابی کالیپر ترمز می‌باشد.

روشن شدن چراغ ترمز و چراغ چک

اگر چراغ ترمز ABS یا چراغ چک خودرو که در نمایشگر قرار گرفته پشت غربیلک فرمان یا روی مانیتور خودرو تعبیه شده است، توسط کامپیوتر مرکزی خودرو در سیستم ترمز مشکلی را تشخیص دهد و روشن شود، بهتر است خودرو خود را برای بررسی دقیق به به یک مکانیک حرفه‌ای نشان دهید.

حرکت خودرو بعد از ترمز

اگر هنگام ترمز گرفتن، خودرو مسافت طولانی بیش از حالت عادی می‌پیماید و بعد متوقف می‌شود یا پس از ترمز گرفتن به خودرو ضربه وارد می‌شود، بی‌تردید کالیپر ترمز خودرو و سیستم ترمز دچار مشکل شده است.

پدال ترمز بیش از نرم یا سفت

اگر پدال ترمز اتومبیل شما  بیش از حد طبیعی سفت یا نرم باشد و هنگام ترمز گرفتن، فشاری که به پدال ترمز وارد می‌کنید بیش از اندازه یا خیلی کم باشد، باید کالیپر ترمز خودرو مورد بررسی قرار گیرد. زیرا خودرو باید با فشار اندکی به پدال ترمز متوقف شود و حتما نباید پدال تا انتها فشرده شود تا سیستم ترمز فعال گردد.

نشت روغن زیر ماشین

نشت روغن اتومبیل یکی دیگر از نشانه‌های بروز مشکل در کالیپر ترمز خودرو می‌باشد. پس در صورتیکه

  • در زیر خودرو
  • اطراف چرخ‌ها
  • در ناحیه موتور

متوجه روغن یا نشتی شدید سریعا برای بررسی سیستم ترمز و کالیپر ترمز خودرو خود اقدام نمایید.

نگهداری و تعویض کالیپر ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو بدون وجود کالیپر ترمز از کار خواهد افتاد، از این‌رو باید در فواصل زمانی مشخصی نسبت به بررسی سیستم ترمز و کالیپر ترمز اقدام نمایید. گرچه کالیپر بسیار مقاوم و بادوام ساخته شده است اما برخی عوامل در طول مدت فعالیت خودرو ممکن است موجب خرابی این قطعه گردد. از این‌رو برای حفظ ایمنی راننده و سرنشینان اتومبیل از خطر و جلوگیری از بروز آسیب‌های جدی بهتر است این قطعه و سیستم ترمز به صورت دوره‌ای توسط تعمیرکار ماهر بررسی شود.

در اکثر خودروهای مدرن، کالیپر ترمز خودرو دوامی بیش از 100 هزار مایل دارد و بعد از رسیدن به این مسافت باید کالیپر بررسی شده و در صورتیکه کارایی مناسب ندارد باید تعویض گردد. لازم به ذکر است که گرچه کالیپر قابل تعمیر می‌باشد و قطعات درونی آن قابل تعمیر هستند اما عموما توصیه تعمیرکاران تعویض کامل کالیپر ترمز خودرو با یک قطعه جدید بجای تعمی می‌باشد.